ନନ୍ଦନିକଙ୍କ ଷଷ୍ଠ ଦେଓମାଲି ଜାତୀୟ ଥିଏଟର ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍ ଶେଷ

କୋରାପୁଟ, (ଯୁଗାବ୍ଦ ନ୍ୟୁଜ) : ଆଦିବାସୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ନନ୍ଦନିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ତିନି ଦିନିଆ ଷଷ୍ଠ ଦେଓମାଲି ଜାତୀୟ ଥିଏଟର ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍ ୨୦୧୧ କୋରାପୁଟ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଥିଏଟରର ପ୍ରାଦେଶିତ ହେବ ସହ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି | ଶେଷ ଦିନରେ ତିନୋଟି ନାଟକ, ଦୁଇଟି ଆତ୍ମା, ଅଶୋକନଗର ନାଟାମୁଖଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହିନ୍ଦୀରେ ଏକ ‘ହେନେରୀ ଆଡାପ୍ଟେସନ୍’ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଆଭି ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ, ଭାରତ ଲୀଲା, ମହାଭୀରା ନାଟିଆ କଳାସଂସାଦ ଓଡିଶା ଏବଂ ତାକସାକା ଲୋକ ନାଟକ ଯାହା ମନୋଜ ମିତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ, ସୌରଭ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିକଳ୍ପିତ ଏବଂ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ସେନ ଏବଂ ରାହୁଲ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ଉତ୍ସବ ଚଲତା ବର୍ଷ ୨୩ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୧ରେ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଡେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ଡିଜିଟାଲ ଯୁଗରେ ପ୍ରଦର୍ଶନର ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଟର୍ନ ପ୍ରଫେସର ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ଯୋଶୀ, ସଦସ୍ୟ-ସଚିବ, IGNCA, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ୨୪ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୧ରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ଲୋକକଳା କଳାକାର କର୍ନା ଗୁଡାଙ୍କୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ପାଦୀ ଏବଂ ଗଦାଧର ପାରିଦାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଉତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଓଡିଆ ମଞ୍ଚ ଏବଂ ଟେଲିଭିଜନର ବିଶିଷ୍ଟ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଏସ୍.ଟି. ଓଡିଆରେ ପୁଣର ମୁଶିକା ଭବାଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ନାଟକ ମୋନଦୀପ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ନନ୍ଦନିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା। କୋଲକାତାର ମିମିକ୍ ରାଣେ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ମାଇମ୍ ସ୍କେଚ୍ ପ୍ରଜାପତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା | ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର କାଥୋକ୍ ପରଫର୍ମିଂ ରେପର୍ଟୋରି ଦ୍ୱାରା ମୁନ୍ସି ପ୍ରେମଚାନ୍ଦଙ୍କ ଏକ ବଙ୍ଗୀୟ ଆଡାପ୍ଟେସନ୍ ଖୁରୀ ମା ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ନାଟକଟି ସୌରଭ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ କ୍ରିତି ମଜୁମଦାର ଥିଲେ । ନନ୍ଦନିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଦେଓମାଲି ଜାତୀୟ ଥିଏଟର ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ହେଉଛି କେବିକେ ଅଞ୍ଚଳର ଏକମାତ୍ର ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ଥିଏଟର ମହୋତ୍ସବ ଏବଂ ଏହି ୬ଷ୍ଠ ସଂସ୍କରଣ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସହଯୋଗରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା |

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement

ଏବେ ଏବେ