ଉଡ଼ାନର ‘ମେଗା ଭାରତ ସେଲ୍‌’ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ତେଜରାତି ଦୋକାନୀଙ୍କୁ ରିହାତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, (ଯୁଗାବ୍ଦ ନ୍ୟୁଜ) : ଅଗଷ୍ଟରେ ‘ମେଗା ଭାରତ ସେଲ୍‌’ର ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣର ବଡ଼ ସଫଳତା ପରେ, ଭାରତର ବୃହତ ବିଜ୍‌ନେସ୍‌-ଟୁ-ବିଜନେସ୍ ଇ-ବାଣିଜ୍ୟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଉଡ଼ାନର ଖାଦ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟ ପକ୍ଷରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂସ୍କରଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ‘ମେଗା ଭାରତ ସେଲ’ର ସଂସ୍କରଣ ସାରା ଦେଶରେ ତେଜରାତି ଦୋକାନ ଏବଂ ଛୋଟ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଇ-ବି-୨-ବି ବିକ୍ରୟ ଇଭେଂଟ୍ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ । ଏହା ଅକ୍ଟୋବର ୬ ରୁ ଅକ୍ଟୋବର ୧୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଡ଼ାନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଜାରି ରହିବ । ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନର ଛୋଟ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ତେଜରାତି ଦୋକାନ ମାଲିକମାନେ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଏବଂ ୫୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଏସ୍‌କେୟୁ (ଷ୍ଟକ-କିପିଂ ୟୁନିଟ) ସହିତ ଗୁଣାତ୍ମକ ଉତ୍ପାଦର ବ୍ୟାପକ ଚୟନରେ ବିପୁଳ ସଂଚୟ ଲାଭ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇ ପାରିବେ । ଗ୍ରୋସରୀ, ପାନୀୟ, ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ, ଡାଲି, ମସଲା, ଖାଇବା ତେଲ, ଘର ଏବଂ ପର୍ସନାଲ କେୟାର, ଦୁଗ୍ଧ ଜାତ ଉତ୍ପାଦ ଆଦି ୨୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଉତ୍ପାଦ ଗ୍ରାହକଙ୍କକୁ ଉଡ଼ାନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ମୁଖ୍ୟ ସହର ସମେତ ଟାଉନ ଆଦିରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ‘ମେଗା ଭାରତ ସେଲ’ରେ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଆକର୍ଷଣୀୟ ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ଅଫର ଉପରେ ଲାଭ ହାସଲ କରିବା ସହିତ ‘ପ୍ରତିଦିନ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଫର’, ‘ସୁନିଶ୍ଚିତ ତତକ୍ଷଣାତ୍ କ୍ୟାସ୍ ରିହାତି’ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ କରିପାରିବେ । ଏହି ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ମେଗା ସେଲ୍ ଦ୍ୱାରା ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ସହରରେ ଥିବା କ୍ଷୁଦ୍ର ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ତେଜରାତି ଦୋକାନ ମାଲିକମାନେ ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ । ସେହିପରି ଉଡ଼ାନ୍ ଆପ୍ ଦ୍ୱାରା ରିଟେଲରଙ୍କ ପାଇଁ ସରପ୍ରାଇଜ୍ ଅପର ରହିଛି । ଏକ ଅତିରିକ୍ତ ଲାଭ ଭାବରେ, ଉଦୀୟମାନ ମୁଖ୍ୟ ବ୍ରାଣ୍ଡଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଜୟଭୂମି, କ୍ୟାପଟେନ୍ ହାର୍ଭେଷ୍ଟ୍ ଏବଂ ଅନ୍ନଭୂମି ଆଦି ଉଡ଼ାନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ବିତରଣ ବିକଳ୍ପ ସହିତ ଅସୁବିଧାଜନକ ଅର୍ଡର ଅଭିଜ୍ଞତା ହାସଲ କରିପାରିବେ । ଏହି ଅବସରରେ ଉଡ଼ାନର ଫୁଡ୍ ଆଣ୍ଡ୍ ଏଫ୍‌ଏମସିଜି ବିଜ୍‌ନେସ୍ ମୁଖ୍ୟ ବିବେକ ଗୁପ୍ତା କହିଲେ, “ଭରତର ଛୋଟ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଇ-କମର୍ସ ସ୍ଖେଲର ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଆମର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେ ଏହି ଅବସରରେ ଖୁଚୁରା ଅଂଶୀଦାରମାନଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ଶ୍ରେଷ୍ଠ କାରବାର ଏବଂ ଅଫର ଆଣିଛୁ । ମେଗା ଭରତ ସେଲ୍‌ର ଏହି ସଂସ୍କରଣରେ, ଆମେ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ରଣନୀତି ଆଧାରରେ ଛୋଟ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ତେଜରାତି ଦୋକାନ ମାଲିକମାନଙ୍କୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ମୂଲ୍ୟରେ ଉନ୍ନତ ଉତ୍ପାଦ ଚୟନ ଏବଂ ବିବିଧତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଅଗ୍ରଣୀ ତଥା ଉଦୀୟମାନ ବ୍ରାଣ୍ଡ ସହିତ ମିଳିତ ହୋଇଛୁ । ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଆମର ଫ୍ଲାଗସିପ ବିକ୍ରୟ ଇଭେଂଟ ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ତେଜରାତି ଷ୍ଟୋର ଏବଂ ଛୋଟ ଉତ୍ପାଦକଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ । ମେଗା ଭାରତ ବିକ୍ରୟର ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣରେ ଆମ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ୮୦%ରୁ ଅଧିକ ଛୋଟ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ତେଜରାତି ଷ୍ଟୋର ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ବ୍ୟବସାୟର ରଣନୀତି, ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା, ବିତରଣ , ବର୍ଗ, ଋଣ, ମାନବ ସମ୍ବଳ, ଅନୁପାଳନ ଆଦି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ସେବା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଗତ ୧୨-୧୮ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଉଡ଼ାନ ୪୦୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିଛି । ଉଡ଼ାନରେ ୩୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଉପଭୋକ୍ତା ଏବଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ୨୫-୩୦,୦୦୦ ବିକ୍ରେତା ଅଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ୧୭ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀ, କେମିଷ୍ଟ, ତେଜରାତି ଦୋକାନୀ, ହୋରେକା, କୃଷକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରତି ମାସରେ ୪୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କାରବାର କରିଥାନ୍ତି । ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଏହାର ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଗୋଦାମ ୧୦ଲକ୍ଷ ବର୍ଗଫୁଟ ପରିମିତ ଅଂଚଳରେ ୯୦୦ରୁ ଅଧିକ ସହରରେ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ୧୨୦୦୦ ପିନ କୋଡ ପ୍ରଦାନ କରି କାରବାର ଜାରି ରଖିଛି । ଉଡ଼ାନ ଆସନ୍ତା ୭-୮ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ଗୋଦାମ କ୍ଷମତାକୁ ୫୦ଲକ୍ଷ ବର୍ଗଫୁଟରୁ ଅଧିକ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି ।

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement

ଏବେ ଏବେ