ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାର ଆଇନ ୨୦୦୬ ସଂକ୍ରାନ୍ତୀୟ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଉଦଯାପିତ

ବାଲେଶ୍ୱର, ( ସରୋଜ ପଣ୍ଡା ) : ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଓ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଉନ୍ନୟନ, ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଓ ପଛୁଆ ବର୍ଗ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଏବଂ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଆଜି ସ୍ଥାନୀୟ ସଦ୍ଭାବନା ସଭାଗୃହ ଠାରେ ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାର ଆଇନ ୨୦୦୬ ସଂକ୍ରାନ୍ତୀୟ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଉଦଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି I ଉଦଯାପନୀ ସଭାରେ ଜିଲ୍ଲା ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀ ଶ୍ରୀମତୀ ବିଦ୍ୟୁତଲତା ମହାପାତ୍ର ମଞ୍ଚାସୀନ ଥିଲେ I ଏହି ସଭାରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଓ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଉନ୍ନୟନ, ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଓ ପଛୁଆ ବର୍ଗ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ରାଜ୍ୟ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଏବଂ ତାଲିମ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ବିନୟ ଦାସ ଏବଂ ସହଯୋଗୀ ସଂସ୍ଥା ବସୁନ୍ଧରାର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ୱାଇ ଗିରି ରାଓ ତାଲିମ ଶିବିରର ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ I ପ୍ରଶିକ୍ଷକମାନେ ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାର ଆଇନ ୨୦୦୬ ର ମୂଲ୍ୟବାନ ଜ୍ଞାନ ବାଣ୍ଟିଥିଲେ ଏବଂ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲେ I ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଅଧିବେଶନ, ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାର ଆଇନ ୨୦୦୬ର ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ବିଷୟ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରି ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନଙ୍କୁ ଆଇନ ଏବଂ ଏହାର ସ୍ଥାନୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାଇଁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ ଏକ ନୂତନ ବୁଝାମଣା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା | ପାୱାରପଏଣ୍ଟ ଉପସ୍ଥାପନା, ସମୂହ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପ୍ରକଳ୍ପ, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପ୍ରଶ୍ନ ଅଧିବେଶନ, ଇଣ୍ଟରାକ୍ଟିଭ୍ କର୍ମଶାଳା, ବିଶେଷଜ୍ଞ-ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଆଲୋଚନା ଏବଂ କେସ୍ ଷ୍ଟଡି ମାଧ୍ୟମରେ ଉପସ୍ଥିତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ବ୍ୟବହାରିକ ପ୍ରୟୋଗଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ମୂଲ୍ୟବାନ ଜ୍ଞାନ ଆହରଣ କରିଥିଲେ I ସ୍ଥାନୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରତିନିଧୀମାନେ ଆଲୋଚନାରେ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ଏକ ସହଯୋଗୀ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରର ଜ୍ଞାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା I ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ଦୃଢ଼ କରିବା, ସ୍ଥାୟୀ ଉତ୍ସ ପରିଚାଳନାକୁ ବଢ଼ାଇବା ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାର ଆଇନର ନୀତିକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ଉପରେ ହାସଲ ହୋଇଥିବା ଜ୍ଞାନକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସାମୂହିକ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ସହିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା।
ଉକ୍ତ ଶିବିରରେ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକର ତହସିଲଦାର, ବନ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ, ଉପଖଣ୍ଡ ଓ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ, ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ସଦସ୍ୟା ଓ ଆଦିବାସୀ କଲ୍ୟାଣ ଅଧିକାରୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ I ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାର ସ୍ୱୀକୃତି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସୁଗମ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଏହି ଅଧିକାରୀମାନେ ତହସିଲ, ଜିଲ୍ଲା ଓ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ I

Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement

ଏବେ ଏବେ